…bo człowiek jest istotą myślącą
Podejście poznawczo-behawioralne w centrum zainteresowania stawia procesy myślowe człowieka. Zakłada ono, że to jak się zachowujemy i jak reagujemy emocjonalnie, zależne jest od tego, jakie znaczenie nadajemy temu, co nas spotyka. Nie od dziś przecież wiadomo, że to samo wydarzenie u różnych ludzi wywołuje inne reakcje. Każdy z nas nosi niepowtarzalny bagaż doświadczeń, który ukształtował nasze przekonania i warunkuje codzienne funkcjonowanie. W terapii pracujemy nad zmianą tych destruktywnych w bardziej adekwatne.
…bo człowiek jest tajemnicą
Niestety, nie zawsze jesteśmy świadomi wszystkich przekonań, którymi kierujemy się w życiu. Wiele z nich pozostaje dla nas niedostępne, a konsekwencje ich istnienia z reguły stają się źródłem dyskomfortu i mogą przyczyniać się do występowania zaburzeń psychicznych. Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny pomaga w ich wydobyciu, co umożliwia pracę z nimi i osiągnięcie oczekiwanej zmiany.
…bo po prostu jest skuteczna
Nurt poznawczo-behawioralny tym różni się od innych podejść psychoterapeutycznych, że weryfikowaniu skuteczności stosowanych w nim metod nie ma końca. Istniejące techniki ciągle są udoskonalane, powstają nowe protokoły terapeutyczne, a to, co nieskuteczne zostaje odrzucane. Badania naukowe potwierdzają istotną przewagę terapii poznawczo-behawioralnej w skutecznym leczeniu najczęstszych zaburzeń XXI wieku: lęków, depresji i bezsenności.